Blog
Styl industrialny – czym się wyróżnia?
Ojczyzną designu typowo industrialnego są Stany Zjednoczone, gdzie lata temu zrodziła się koncepcja minimalistycznego ale zarazem nowoczesnego urządzania pomieszczeń domowego użytku. Trend wywołany przez krach ekonomiczny i co za tym idzie bankructwo licznych podmiotów gospodarczych, z czasem zaczął zdobywać coraz większe zainteresowanie nie tylko przeciętnego konsumenta poszukującego niedrogich rozwiązań wnętrzarskich, co również znamienitych architektów i projektantów. Obecnie styl industrialny stoi na piedestale najczęściej wybieranych wariantów aranżacji obiektów mieszkalnych. Czym się charakteryzuje?
Surowość i prostota
Zdecydowanie podstawowymi cechami industrializmu okazuje się połączenie prostoty i swego rodzaju surowości z innowacyjnością i funkcjonalnością stosowanego wyposażenia. Zasadą numer jeden w tym koncepcie wnętrzarskim jest zachowanie jak największej przestrzeni otwartej. By zwiększyć przestronność pomieszczeń, lokatorzy rezygnują z dodatków typu firanki, zasłony, czy dywany. Brak także ozdób, które popularne są w wielu innych stylach dekoratorskich, w tym obrazów wiszących na ścianach, figurek na półkach czy bibelotów rozkładanych w kątach pokojów. W domach typowo industrialnych uwagę przykuwają wielkie gabarytowo okna, które nierzadko zajmują całe ściany. Do tego wykończenie ścian materiałami typu kostka, cegiełka czy beton architektoniczny. Dla uzyskania nie tylko prostego wystrojem, ale i jednocześnie przytulnego salonu inwestuje się we wbudowane kominki w równie niewyszukanym, ale eleganckim stylu. Opisywana estetyka niegdyś stanowiła efekt kryzysu na rynku amerykańskim i wiązała się z zupełnym brakiem środków pieniężnych na to, aby z przepychem urządzać wnętrza. Dziś z kolei uwielbienie industrializmu wynika z chęci uzyskania wolnej, pustej przestrzeni, która optycznie powiększy pomieszczenie, lecz również pozwoli nam na wygodne i komfortowe funkcjonowanie na co dzień bez wielu zbędnych akcesoriów, jakie często zagracają przestrzenie mieszkalne.
Im mniej, tym więcej
Styl industrialny cechuje zasada umiaru w dodatkach, ale nie oznacza to, że wnętrza w ten sposób urządzane są ubogie. Dekoracje są mile widziane lecz oszczędnie – wystarczą przykładowo dwie wielkie donice z betonu na rozłożyste kwiaty, lustro z celowo postarzaną ramą, czy nietuzinkowa kształtem lampa przykuwająca wzrok tuż po przekroczeniu progu salonu. Bardzo duże znaczenie w minimalizmie wnętrzarskim odgrywa światło, dlatego też zwolennicy tego rodzaju wystroju sporo inwestują w lampy. Doskonale w koncepcję estetyczną w tym wydaniu wpiszą się przykładowo wysokie stojące modele z szerokim i nietypowym formą abażurem, halogenowe lampy fabryczne czy tak zwane lampy pająki z żarówkami zwisającymi z drutów. Jeśli chodzi o meble, to z reguły pomieszczenia industrialne urządzane są z wykorzystaniem wysokiej jakości elementów drewnianych bądź szklanych. Znakomicie podkreśli charakter minimalistycznych czterech kątów stół na kutych nogach czy stolik z blatem zrobionym z kawałka pnia drzewa. Pod kominkiem warto postawić efektowny fotel bujany w starym stylu a przy blacie kuchennym wysokie hokery.
Leave a reply